
Fikk NKLs høyeste utmerkelse
Geir Rune Larsen er tildelt Norske Kokkers Landsforenings høyeste utmerkelse, André Enghs Gullnål. Han fikk prisen i forbindelse med NKLs landsmøte fredag 19. mars.

Geir Rune Larsen er til daglig avdelingsleder for Strinda vgs. restaurant- og matfag, en skole som har markert seg svært positivt når det gjelder rekruttering og utdanning.
Dette skriver prisvinneren på sin Facebook-side:
«Stolt og ydmyk for denne anerkjennelsen. Mange flotte ord som virkelig varmer et hjerte som brenner for faget. Det finnes mange ildsjeler i vår bransje, ære være alle sammen. I dag var det «tilfeldigvis» min tur. Skulle personlig ha fått gitt alle sammen en hyllest for jobben som gjøres hverdag, uke og måned gjennom året. Stor takk til «de» som har nominert meg til denne prisen. Litt spesielt, når min generasjon hadde kun André Enghs kjøkken-ordbok som lærebok».
En ildsjel og framsnakker av kokkefaget
Dette skriver NKL:

«Vår forening er avhengig av ildsjeler. Avhengig av personer som dag etter dag og år etter år gjør det lille ekstra for å skape positive og engasjerende øyeblikk. André Enghs Gullnål er vår forenings aller høyeste utmerkelse. Det er en ære å få overrekke denne til en person som virkelig kan regnes som en ildsjel og framsnakker av kokkefaget og yrkesfagene. Navnet er blitt kjent i bransjen og vedkommende har hele veien vært opptatt av kunnskap. Både å innhente kunnskap, og også dele den videre, gjerne i faglige nettverk som bidrar til kompetanseheving og målrettet utnyttelse av ressurser».
Fremmer lokale råvarer i Trøndelag
Det heter videre:
«Larsen har vært medlem av sin lokale forening siden 1989, og har mottatt både CB, 25-årsnål og æresmedlemskap. Hans arbeid for å fremme lokale råvarer har vært viktig i en region (Trøndelag) som i dag regnes som en av landets aller mest spennende på matsiden. Regionen ble i 2011 verdens første region med eget matmanifest. Listen over arbeid og engasjement er enorm, og innsatsen han gjør i dag er nok kanskje viktigere enn noen gang. Vi snakker om en person som virkelig brenner for rekruttering og han er pådriver og opphavsmann til flere av våre mest effektfulle rekrutteringsprosjekter. Hans evne til å skape attraktive og spennende miljøer i restaurant- og matfag er unik, og noen av de mest kjente aktivitetene er «Vi dekker til fest» og «Ung restaurant».