Kajsa-Lisa Ljudén hos Löfbergs.
Kajsa-Lisa Ljudén hos Löfbergs.

Strawberry er først i Europa

Strawberry blir første hotellkonsern i Europa som serverer ROC-sertifisert kaffe.

Publisert
Illustrasjonsfoto:
KAFFE: En kopp nytraktet kaffe serveres som del av Strawberrys satsing på trippelsertifiserte kaffebønner.

Kaffe er en av verdens mest elskede drikker, men tradisjonell dyrking tærer på miljøet og utarmer jordsmonn og biologisk mangfold.

I forbindelse med Den internasjonale kaffedagen 1. oktober går Strawberry og Löfbergs sammen, og hotellkonsernet blir det første i Europa med en ny trippelsertifisering av kaffebønner.

Leder for ansvarlig innkjøp for Strawberry, Ingrid Håvik.

Siden 2014 har Strawberry stilt krav om dobbeltsertifisert kaffe (økologisk og Fairtrade) for å redusere bruken av plantevernmidler og sikre rettferdige handelsvilkår for kaffebøndene. Ved å nå introdusere ROC®-sertifiseringen tar selskapet neste steg mot regenerativt landbruk. Dette er dyrkingsmetoder som aktivt forbedrer jordhelsen, øker biologisk mangfold og sikrer anstendige levelønninger i hele leverandørkjeden.

– For at bærekraftsarbeidet skal gjøre reell forskjell, må vi ta ansvar der påvirkningen er størst. I Strawberry kjøper vi store volum kaffe fra blant annet Honduras og Peru, og gjennom vårt langvarige samarbeid med Löfbergs tar vi nå et avgjørende skritt. At kaffen fra Honduras nå blir ROC-sertifisert, viser at endring er mulig, og ved at vi samtidig går inn i et felles prosjekt i Peru, hjelper vi enda flere bønder med å legge om til regenerativt landbruk. Det er et praktfullt eksempel på hvordan vi bygger langsiktige relasjoner og forbedrer forholdene gjennom hele leverandørkjeden, sier leder for ansvarlig innkjøp i Strawberry, Ingrid Håvik.

Starter samarbeidsprosjekt i Peru

Dagens kaffeplantasjer møter flere utfordringer, blant annet høyere temperaturer som gjør jorden vanskeligere å dyrke på. For å møte disse utfordringene starter Strawberry og Löfbergs nå et felles prosjekt med det peruanske kaffekooperativet La Prosperidad de Chirinos, som står for over halvparten av hotellkonsernets kaffebønner.

Prosjektet har som mål å finansiere en utvidelse og mekanisering av gjødselproduksjonen hos kaffekooperativet La Prosperidad de Chirinos, der kaffebøndene får tilgang til økologisk gjødsel av høy kvalitet. Dette reduserer medlemmene sine kostnader og gjør at flere kan ta steget mot en ROC®-sertifisering. Prosjektet hjelper hundrevis av kaffebønder i regionen med å gå over til regenerativt jordbruk, noe som ifølge kaffekooperativets forsøksdyrking vil øke avlingene med 10-15 prosent.

– For oss i Löfbergs handler bærekraft ofte om å drive endring sammen med kundene våre. ROC er et viktig skritt i arbeidet vårt, og gjennom samarbeidet med Strawberry kan vi nå bringe sertifiseringen til flere konsumenter i Europa. Samtidig er prosjektet i Peru et konkret eksempel på at vi investerer i løsninger som styrker både kaffens fremtid og kaffebøndenes muligheter, sier Kajsa-Lisa Ljudén hos Löfbergs i pressemeldingen.

De nye trippelsertifiserte kaffebønnene, som er ROC-, økologisk- og Fairtrade-merket, lanseres fortløpende på Strawberry sine kjedehotell i Norden gjennom høsten.

Hva innebærer sertifiseringen Regenerative Organic Certified?

·       Krever at kaffen allerede er økologisk, men stiller også strenge krav til regenerative dyrkingsmetoder.

·       Stiller krav om konkrete tiltak som dekkvekster, kompostering og redusert jordarbeiding for å øke jordens kullagring, styrke biologisk mangfold og sikre stabile avlinger.

·       Arbeider for rettferdige arbeidsvilkår og at bøndene når en faktisk levelønn.

·       Krever at kjøperen blir revidert av ROC og redegjør for langsiktige forretningsrelasjoner og rettferdig kompensasjon til kooperativene.

Lik og følg gjerne magasinet Horeca på Facebook og Instagram (søkeord horecanytt)

Du kan abonnere på gratis nyhetsbrev fra magasinet Horeca/Horecanytt.no her

Her kan du abonnere på magasinet Horeca

Powered by Labrador CMS