ALTERNATIV JUL I OSLO

Leder for «Alternativ jul», Henning Holstad (til venstre), og daglig leder på Sentralen, Alf Magnus Reistad, utenfor hovedinngangen til Sentralen i Oslo.
Leder for «Alternativ jul», Henning Holstad (til venstre), og daglig leder på Sentralen, Alf Magnus Reistad, utenfor hovedinngangen til Sentralen i Oslo.

«Alternativ jul» tilbake på Sentralen

860 frivillige har allerede meldt seg, men det trengs enda flere.

Når dørene åpner klokken 15 på julaften, blir Sentralen igjen et døgnåpent julehus for byens mest sårbare; mennesker som tilbringer julen uten et trygt sted å være. Over 2500 gjester besøkte arrangementet i fjor, og det ventes tilsvarende i år.

Trenger folk til nattevakter, opprydding og nedrigg

Frivillige som pyntet og rigget opp til «Alternativ jul» i 2024. Bildet er tatt i Marmorsalen på Sentralen.
Frivillige som pyntet og rigget opp til «Alternativ jul» i 2024. Bildet er tatt i Marmorsalen på Sentralen.

Over 860 frivillige har allerede meldt seg på, men «Alternativ jul» melder at de fortsatt mangler folk til nattevaktene samt til nedrigg og opprydding etter arrangementet. Totalt trengs flere hundre frivillige for å holde hjulene i gang fra julaften og ut andre juledag.

– Det er de frivillige som gjør dette mulig. Julaften og dagvaktene fylles alltid først, men det er de stilleste og mest krevende timene vi fortsatt trenger folk til, sier leder for «Alternativ jul», Henning Holstad.

Se link til påmelding nederst i saken

Et hus midt i byen, og et arrangement som angår hele byen

«Alternativ jul» har i over 56 år vært et av Oslos viktigste sosiale tiltak i julehøytiden. I 2024 flyttet arrangementet til Sentralen, som stilte lokaler, bemanning og teknisk drift til rådighet. Det samarbeidet fortsetter også i år.

– Det skulle bare mangle at vi åpner huset vårt for dette. Vi ligger midt i byen, vi har de eierne og midlene vi har, og vi kan faktisk romme et så stort og meningsfylt arrangement. Det viktigste for oss er at flere tusen mennesker får en god jul, mennesker som kanskje ellers ikke hadde hatt et sted å være, sier daglig leder for Sentralen, Alf Magnus Reistad.

Et stort felleshus

I dagene før jul blir Sentralen gradvis omgjort til et stort felleshus med julematservering døgnet rundt, gaveutdeling, konserter, hvilesaler, aktiviteter og juleunderholdning. 

«Alternativ jul» disponerer tilnærmet alle Sentralens 30 utleielokaler fra 21. desember, med unntak av kontorfellesskapene i bygget mot Tolbugata som holder normal drift. Frivillige pynter og rigger hele huset for å gjøre det klart til gjestene som kommer gjennom fra julaften til og med andre juledag.

Behovet er størst på natt og til nedrigg

I fjor ble det servert tusenvis av måltider gjennom arrangementet, og gjester kom og gikk døgnet rundt i tre dager. Et så omfattende apparat krever tilstedeværende og uthvilt frivillighet.

«Alternativ jul» har i år et særlig behov for frivillige som kan bidra på natten, spesielt natt til andre juledag. De mangler også flere som kan hjelpe med nedrigg og opprydding 27. og 28. desember.

– Mange av gjestene våre bærer på tunge historier og lever med rus og stor grad av sårbarhet. Det betyr at nattevaktene møter mennesker som trenger trygghet, ro og noen som tåler å stå i vanskelige samtaler. Vi trenger frivillige som er robuste og som kan møte mennesker i krevende situasjoner på en god måte, sier Christine K. Henriksen, som er med i organiseringsteamet til «Alternativ jul».

– Nedrigg og rydding er tradisjonelt det vi sliter mest med å fylle. De som melder seg her bidrar med noe vi virkelig er avhengige av, sier hun.

Sangere og musikere ønskes også velkommen

«Alternativ jul» inviterer både amatører og profesjonelle musikere til å bidra med musikalske innslag gjennom disse tre dagene.

Sentralen stiller egnede scener og teknisk utstyr til rådighet for arrangementet.

Et tilbud for dem som ikke har et annet sted å være

Gjestene som oppsøker «Alternativ jul» er i hovedsak mennesker som faller utenfor den tradisjonelle julefeiringen. 

Mange er bostedsløse eller lever med alkohol- eller rusproblemer, og flere tilbringer ellers julehelgen alene på gata. Arrangementet er særlig rettet mot dem som ikke har et annet sted å være i julen.

«Når et herberge lukkes, åpner et annet»

Holstad beskriver samarbeidet med Sentralen som en av hovedgrunnene til at Alternativ Jul kunne fortsette da de sto uten lokaler i 2024.

– Da vi trodde vi ikke hadde noe sted å være, tok Alf Magnus kontakt og inviterte oss på befaring. Når et herberge lukkes, åpner et annet. Det betydde alt, sier Holstad.

Sentralen har lært av i fjor

– For å legge til rette for en enda bedre gjennomføring i år, har Sentralen gjort noen nødvendige justeringer i huset. Vi har utvidet kjøkken- og oppvaskfasilitetene og omorganisert Marmorsalen for å gjøre det lettere å ta imot store mengder gjester, sier Reistad.

Alle kan bidra, og alle er velkomne

Hos «Alternativ jul» er det ingen billetter og ingen påmelding for gjester. Dørene er åpne for alle som ønsker et sted å feire jul.

Du kan melde deg på som frivillig: Påmelding og oversikt over vakter finnes på Alternativjul.no.

Lik og følg gjerne magasinet Horeca på Facebook og Instagram (søkeord horecanytt)

Du kan abonnere på gratis nyhetsbrev fra magasinet Horeca/Horecanytt.no her

Her kan du abonnere på magasinet Horeca

Powered by Labrador CMS