13 ganger verdensmester i pizza Tony Gemignani blir hoveddommer i European Pizza Champion Cup på Umami Arena 2027.
13 ganger verdensmester i pizza Tony Gemignani blir hoveddommer i European Pizza Champion Cup på Umami Arena 2027.

Pizzastjerne kommer til Umami Arena

Han er blitt verdensmester i pizza 13 ganger. Nå er det klart at Tony Gemignani blir hoveddommer i European Pizza Champion Cup under Umami Arena 2027. Sven Erik Renaa er også en av dommerne.

Med Gemignani, en av verdens mest kjente og meritterte pizzabakere, som sentral dommer og hovedprofil for europamesterskapet i februar 2027, vil Pizza Champion Cup løftes til et nytt nivå.

– Gir arrangementet tyngde

Amerikaneren er pizzaiolo og kokk, og er en av de fremste innen pizzahåndverket, og har vunnet verdensmesterskapet i pizzabaking hele13 ganger. 

Han driver flere prisvinnende restauranter i USA, og omtales ofte som pizzaens svar på Gordon Ramsay. Gemignani er kjent både for sitt faglige nivå og sin enorme gjennomslagskraft internasjonalt.

– Å få Tony Gemignani til messen er et gjennombrudd for oss. Han er en stjerne innen sitt fag, og en person som alene gir arrangementet internasjonal tyngde og oppmerksomhet. Dette viser hvilket nivå vi nå opererer på, og hvilke ambisjoner vi har for 2027, sier direktør for Umami Arena, Torill Engelberg.

Mesterskap i verdensklasse

European Pizza Champion Cup arrangeres av verdensmester i pizza Mike Arvblom og broren Dan Arvblom, og samler noen av Europas beste pizzabakere. Konkurransen er fortsatt under utvikling, og ambisjonen er å bygge et mesterskap som kombinerer håndverk, tradisjon og innovasjon med høy faglig integritet.

– Målet er ikke bare et spektakulært arrangement, men et mesterskap som gir verdi for bransjen, deltakerne og publikum.

Også Renaa er med

I tillegg til Gemignani er også Svein Erik Renaa, Norges eneste trestjerners Michelin-kokk, bekreftet som dommer. Sammen med flere profilerte kokker og pizzaspesialister fra Sverige og resten av Europa, blir det et dommerpanel i absolutt toppklasse.

– Kombinasjonen av Gemignani og Renaa blir i seg selv en attraksjon. Her møtes det klassiske pizzahåndverket og det moderne gourmetkjøkkenet. Det gir konkurransen en helt egen posisjon i europeisk sammenheng, mener Engelberg.

Møtepunkt for pizzabransjen i Europa

Pizza Championship Norway ble arrangert på Umami Arena for første gang i 2023, mens i 2025 ble det arrangert et nordisk mesterskap.

I 2027 tas satsingen videre når konkurransen løftes til Europamesterskap, med både EM-tittel og kåring av Norges beste pizzakokk. Med EM i pizzabaking, internasjonale deltakere og en dommerstab i verdensklasse, ligger alt til rette for at Umami Arena skal bli et av de viktigste møtepunktene for pizzabransjen i Europa i 2027.

Lik og følg gjerne magasinet Horeca på Facebook og Instagram (søkeord horecanytt)

Du kan abonnere på gratis nyhetsbrev fra magasinet Horeca/Horecanytt.no her

Her kan du abonnere på magasinet Horeca

Powered by Labrador CMS