
Ønsker at flere signerer bransjeavtalen om redusert matsvinn
NHO Reiseliv Innkjøpskjeden oppfordrer medlemsbedrifter til å komme på Foodscape for å signere bransjeavtalen for å redusere matsvinn.
«Bransjeavtalen om redusert matsvinn» mellom matbransjen og myndighetene ble signert i juni 2017. Over 60 bedrifter har så langt tilsluttet seg målet i avtalen om å halvere matsvinnet i Norge innen 2030 i tråd med FNs bærekraftmål.
Under Foodscape-messen på Norges Varemesse, arrangerer klima- og miljødepartementet, i samarbeid med Matvett, en egen konferanse.
Målet er å bygge større kjennskap til Bransjeavtalen og rekruttere flere bedrifter til å signere tilslutningserklæringer.
Konferansen finner sted 10. oktober mellom klokka 13.30 og 15.30 på hovedscenen på Norges Varemesse:
* Bransjeavtalens betydning fra et internasjonalt perspektiv (FN)
* Velkommen ved KLD, på vegne av avtalepartene
* Eksternt skråblikk på Bransjeavtalen – Joacim Lund, journalist i Aftenposten
* Status statistikk om matsvinn, viktig leveranse i Bransjeavtalen
* Gode eksempler på tiltak fra hele verdikjeden
* Tale fra miljøvernminister Ola Elvestuen, og signering av tilslutningserklæringer
Del gode historier med Matvett
Bedriftene forplikter seg til å dele informasjon om gjennomførte tiltak ved å tilslutte seg Bransjeavtalen. Synliggjøring av tiltak og effekten av disse er viktige bidrag i arbeidet med å mobilisere flere bedrifter til å være med i arbeidet. Som det fremgår av programmet på konferansen er en av postene viet til å vise gode eksempler på tiltak fra hele verdikjeden.
NHO Reiseliv Innkjøpskjeden oppfordrer medlemsbedriftene til å dele gode eksempler med Matvett ved å sende dem en e-post på info@matvett.no, der følgende inkluderes:
* Navn på bedrift + kontaktperson
* Kort beskrivelse av tiltak
* Effekt (kvalitativ/kvantitativ) på matsvinnet om det foreligger
* Bilde som illustrerer tiltaket
Delta aktivt
– Vi skal også fortsette å motivere alle våre medlemmer innenfor hotell- og serveringsbransjen til å delta aktivt i arbeidet med å redusere matsvinn. Det øker bunnlinja, det reduserer CO2-utslipp og det skaper motiverte medarbeidere. Jeg håper alle i bransjen vil bidra i denne felles dugnaden, og ta gjerne kontakt med oss i NHO Reiseliv for tips og råd til hvordan din bedrift kan bidra, sier direktør verving og innkjøp i NHO Reiseliv Innkjøpskjeden, Morten Karlsen.
Les mer på NHOReiseliv.no